Proč s PP


Průkaz původu je vlastně občanský průkaz Vašeho psa. Zaručuje jeho příslušnost k určitému plemeni, ověřuje jeho rodiče, uvádí chovatele. Každý chovatel wheatena musí být evidován v Klubu chovatelů teriérů, který také dohlíží na dodržování tzv. chovatelského řádu.

Pouze psi, kteří splňují požadavky dané standardem, a to nejen na exteriér, ale do určité míry i na povahu, mohou být uznáni chovnými. Jejich potomci potom mohou dostat průkaz původu.

Pravý chovatel věnuje svým psům spoustu času, prezentuje je na výstavách, absolvuje s nimi potřebná i dobrovolná zdravotní vyšetření, přemýšlí o vhodných spojeních rodičů svých štěňat. Jede třeba na krytí za vhodným psem stovky a tisíce kilometrů, věnuje štěňatům veškerý volný čas a novému majiteli svého štěněte je k dispozici ve dne i v noci. To vše samozřejmě s sebou nese vyšší náklady, a proto za štěně s průkazem původu zaplatí jeho majitel poněkud více.

Štěňata bez průkazu původu jsou sice levnější, ale je otázkou, proč vlastně průkaz původu nemají. Důvodů může být několik, majitel fenky se rozhodl prostě nechodit na výstavy a neplatit poplatky za chovatelskou stanici a za členství v klubu. Našel si psa, který vypadá pěkně a rozhodl se pro štěňata. Potud by to snad mohlo být ještě v pořádku.

Většinou je ale důvod někde jinde, i když se „chovatel“ bude tvářit jinak. Často matka nebo otec štěňat nemohli být uchovněni pro nějakou vážnou vadu, chorobu nebo nedostatek v povaze. Často takovýto chovatel má mnoho plemen a psů a velmi často opakuje krytí a chová psy proto, aby se finančně zajistil.

Toto by u organizovaného chovatele nebylo možné, vzhledem k chovatelskému řádu. Nebo prostě někdo prodává křížence, kteří se neznalému zájemci mohou zdát jako wheaten, ale postupem času zjistí, že mu doma vyrostl sice milý, ale naprosto odlišný pes neurčitého plemene.

Průkaz původu tedy není nic navíc, zbytečný kus papíru, ale naopak důkaz, že máte skutečného wheatena s předpoklady exteriéru a povahy takové, pro jaké jste si plemeno původně vybrali a jak to určuje standard.

 
© Wheaten Times 2006