Proč wheatena


Jak jste vlastně přišli na plemeno irský soft coated wheaten teriér? Viděli jste ho na obrázku nebo jste již měli možnost se s ním setkat? Zde najdete množství informací, které by vám měly pomoci se rozhodnout proč si wheatena pořídit, nebo naopak proč se poohlédnout raději po jiném plemeni.

Wheaten je teriér, což už mnohé napovídá o jeho povaze. Je to temperamentní pes, živý až nabitý energií. Už jako malé štěně má hodně elánu, ale zatím na krátké časové úseky, které prokládá tvrdým spánkem, kdy opět nabírá energii na další řádění a hraní. S růstem psa přibývá i jeho potřeba delších a pravidelných vycházek.

Venku je wheaten spokojený, jde rád za každého počasí a denní doby. Při běžných procházkách je téměř neunavitelný, rád běhá s ostatními psy, rád doprovází majitele při jeho jízdě na kole nebo třeba při joggingu. A dlouhé jarní či letní tůry v horách přímo miluje. Pokud se přechodně stane, že jeho majitel nemá tolik času nebo je naopak nemocen, tak se spokojí s náhradním krátným programem venku. Po několika dnech už je ale jako na pérkách a rád by zase na delší dobu ven.

Jste aktivní? Trávíte rádi čas touláním v přírodě? Udržujete si svoje zdraví joggingem? Pak je pro Vás wheaten tím pravým plemenem!

Temperamentní teriér potřebuje nejen fyzicky vyběhat, ale také zaměstnat duševně. Wheateni byli v historii používáni k lovu, tam je určitá chytrost psa nezbytná, musí totiž vyzrát na kořist. Jako velmi vhodná se jeví pro whetena sportovní kynologie, kde některé cviky přímo miluje pro jejich složitost a nutnost přemýšlet, například pachové práce.

Agility je velmi zajímavý sport, chytrost psa a souhra s majitelem jsou jeho podmínkou, je to ideální kombinace fyzické a duševní námahy psa. Coursing umožní wheatenovi návrat do teorie lovu, flyball kombinuje radost z pohybu a radost z aportování, frisbee postřeh wheatena.

Zdá se vám jako dobrý nápad nějaký sport vyzkoušet? Máte na to volný čas? Vyrazíte o víkendu na nějaké závody? Pak je pro Vás wheaten tím pravým plemenem!

Již od mala wheaten vyžaduje, aby se mu jeho pán věnoval a ponechal ho ve své těsné blízkosti. Wheaten je komunikativní pes, který vyžaduje být ve svojí lidské smečce, chce být v kontaktu s pánečky. Pokud je dlouhodobě ponecháván o samotě, nebo dokonce umístěn v kotci či na zahradě, tak trpí jeho osobnost a přátelství s lidmi se vytrácí. Pes začíná být ustrašený nebo naopak příliš dominantní až agresivní.

Chcete tedy psa jako přítele a člena domácnosti do domu nebo bytu? Pak je pro Vás wheaten tím pravým plemenem!

Wheaten je velmi chytrý a to samé očekává od svého majitele, vyžaduje přísné, ale spravedlivé vedení. Důslednost je nezbytně důležitá schopnost při výchově wheatena. Za každých okolností musí všichni z okolí psa trvat na vyřčeném povelu, psovi klidně, ale pevně vysvětlit, že je nutné jeho bezvadné splnění. Při neochotě ze strany psa je nutný trest, v případě wheatena nikdy nevolit fyzické napadání psa, na to je příliš citlivý. Stačí kombinace zvýšeného hlasu a třeba plácnutí.

Jste pevné a silné osobnosti? Je vaše povaha vyrovnaná, jste schopni dodržet systém a vzorec při výchově psa? Domluvíte se doma všichni na stejném přístupu k psovi? Pak je pro Vás wheaten tím pravým plemenem!

Péče o wheatena je poměrně nenáročná, je nutné ho pravidelně česat, jednou za asi dva měsíce ostříhat. Běžná očkování a odčervení jsou samozřejmostí. Pouze pokud bude mít wheaten kvalitní a vyváženou stravu, tak bude jeho postava atletická a jeho srst nádherná. Wheaten má rád svoje místo v blízkosti jeho lidské smečky.

Budete rádi česat svého psa, naučíte ho vzorné chování při stříhání? Jste ochotni investovat do kvalitního kompletního krmení a do občasných návštěv veterináře? Pak je pro Vás wheaten tím pravým plemenem!

Pokud jste si v nějaké části článku řekli, že toto skutečně není pro vás, nebo si nejste úplně jisti, tak si prosím koupi psa dobře promyslete, zrušte ji a nebo vyčkejte nějaký čas a seznamte se osobně s více wheateny.

Ušetříte tak zklamání sobě, ale hlavně psí duši, která nedokáže pochopit lidské důvody, proč se ho potom budou pánečci z jeho smečky snažit zbavit za každou cenu. Je to pro psa velmi komplikované a pro povahu wheatena naprosto drastické.

 
© Wheaten Times 2006