Povaha


Wheaten je jistě temperamentní teriér, ale jaká je vlastně jeho povaha? Není jednoduché ji stručně popsat. Obecně lze samozřejmě charakterizovat každé plemeno, tedy i wheatena. Pravdou ale zůstává, že jsou rozdíly v povaze jak mezi psy a fenami, tak i mezi jednotlivými jedinci.

Základ povahy je psovi dán genetickou cestou od rodičů, její rozvoj však velmi silně závisí na vlivu okolí a také na věku psa. Péče o štěňata u chovatele se zásadním způsobem podílí na budoucí povaze dospělého psa. I majitel psa, především v prvních dnech, které stráví se svým štěnětem významně ovlivňuje základy jeho povahy. Navíc se psí povaha mění stárnutím, pes se většinou uklidňuje a nebo se naopak jeho případné problémy prohlubují.

Wheaten je velmi inteligentní, učenlivý a při správném vedení také velmi dobře cvičitelný pes jak pro poslušnost, tak i speciální cviky, jako jsou pachové nebo obranářské práce. Na jeho bystrost však neplatí dril a neustálé opakování. Právě jeho inteligence vyžaduje časté střídání různých podnětů, forem cviků, ale i prostředí. Pak dělá v jakékoli činnosti velké pokroky a vše vykonává s radostí.

Pokud wheaten nemůže využít svoji chytrost během procesu učení se, najde si její využití sám. Pak ale nastanou majiteli těžké chvilky, wheaten totiž dokáže ničit domácnost, výt, a nebo být i protivný a nekontaktní. Fenky bývají mazlivější a přítulnější, psi jsou sice většinou tvrdohlavější a tváří se, že je pro ně učení jen mučením, vhodná motivace ale dělá divy a balónek nebo pamlsek lehce přiměje každého wheatena pracovat.

Wheaten je milý rodinný pes, má rád děti a dospělé každého věku. Chování k dětem se ale musí trpělivou cestou naučit, pak je prima parťákem pro jejich hry a dovádění. Také bude opatrný k seniorům, nikdo se nemusí bát, že dobře socializovaný a vychovaný wheaten bude skákat na starou babičku a nebo ji jinak obtěžovat. Založením však wheaten zůstává předevší velmi kontaktní pes, který je spokojen pouze v těsné blízkosti svojí smečky. Nezbytně nutné je aktivní zařazení wheatena do rodiny a jeho přítomnost mezi lidmi.

Umístění wheatena do kotce nebo jeho vyčlenění ze smečky je pro něj velmi traumatizující a devastující pro jeho přátelskou povahu. Pokud je dokonce wheaten již odmala držen o samotě a bez setkání s ostatními psy a lidmi, může se stát uzavřeným a nevyrovnaným psem. Takto povahově poškozený wheaten se může chovat vůči jiným psům i lidem rezervovaně, bázlivě a nebo naopak agresivně.

Při výchově wheatena je nutno zapomenout na velké fyzické tresty, jemné plácnutí je ale občas na místě. Důslednou, jasně definovanou, ale přesto láskyplnou výchovou si majitel wheatena zajistí věrného přítele na celý život.

Pokud však majitel wheatena nevezme jeho výchovu za správný konec, může se snadno ze psa nebo i fenky stát nekompromisní šéf smečky. Lehce dominantní sklony budou wheatena stále nutit k tomu, aby přehodnocoval situaci ve své smečce. A klidně v ní převezme vládu. Cesta jeho pána na trůn vládce smečky bude pak složitá, ale díky obecně tvárné povaze wheatena realizovatelná.

Temperamentní wheaten je vždy velmi hravý. Vyhledává hry s ostatními psy nebo se svojí rodinou do pozdního věku. Je rád v kontaktu, je veselý. Fenky jsou většinou hravější. Přemíra temperamentu však někdy může působit jako zbrklost. Wheaten se ihned a vždy naplno pustí do jakékoli činnosti. Že při přeskočení překážku shodí? To nevadí, je v cíli přece první!

Smysl pro humor je u wheatena vidět velmi často. Je pro každou legraci, bude dovádět, pošťuchovat se s pánečkem a když vidí, že je i jeho páneček spokojen, dobře se baví. Pokud ale pes překročí míru slušného vychování při řádění, je velmi snadno ovladatelný a nechá se okřiknout. Obecně je smysl pro humor patrnější více u psů než u fen.

Pokud si wheaten nemá s kým hrát, může se z něj stát majetnický domácí morous, který nestojí o žádné kontakty a je raději sám. Fenky mívají majetnické sklony k hračkám, pelechům a také někdy k pánečkům. Chrání si také více svoje soukromí. Je to patrně způsobeno jejich „důležitější“ rolí v procesu rozmnožování. Ony se přece musejí postarat o potomstvo. Vhodnou výchovou již od štěněte však jistě nebudou později u dospělé fenky problémy.

Závěrem lze říci jen jedno: wheaten dostal do vínku přátelskou, živou a milou povahu. Jeho majitel ji vhodným rozvíjením může jen znásobit a pak bude mít doma rodinného psa a zároveň temperamentního kamaráda pro sebe i své děti. Pokud se však wheatenovi nevěnuje od mládí správná a dostatečná péče, může se stát problematickým psem a jeho cesta k pohodovému vztahu s rodinou bude klikatá, byť jistě ne nezvládnutelná.

 
© Wheaten Times 2006