Péče o wheatena


Obecně lze wheatena označit za psí plemeno, které není příliš náročné na každodenní péči. Určitá starost je však nutná proto, aby se pes dobře cítil. Jeho majitel bude také spokojený s jeho krásným a upraveným vzhledem.

Pravidelnou péčí se utužuje pozitivní vztah wheatena a jeho pána, prohlubuje se vzájemná důvěra. Péče o psa by se měla stát rituálem příjemným pro obě strany, proto je nutné k ní přistupovat s klidnou hlavou, se psem promlouvat vyrovnaným hlasem a odměňovat ho pochvalou, případně pamlsky za jeho aktivní a pohodovou účast.

Již od malého štěněte je nutné ho zvykat na pravidelné a časté česání. Zpočátku sice srst wheatena není nijak bohatá, ale z hlediska výchovy je nutné, aby štěně tuto péči akceptovalo.

Ideální je, když se wheaten češe na stejném místě, vhodné je nějaké vyvýšené. Majitel potom nemusí příliš namáhat svoje záda a pes se tolik nepokouší zmizet a věnovat se pro něj radostnějším činnostem, jako kdyby byl česán na zemi. Při česání se vždy nějaké odumřelé chlupy vyčešou, ale díky tomu, že wheaten nemá podsadu jich není příliš mnoho.

Srst wheatena je jemná, a proto má sklony k plstnatění. Pokud se pravidelná péče o srst zanedbá, tak je potom smutný pohled na wheatena, který má neprostupnou deku ze zacuckané srsti. Může tím trpět i jeho kůže, vytvořit se lupy nebo ekzémy.

Pokud již psa pravidelně češeme, můžeme ho zkusit také ostříhat. Návod je uveden jinde, zde jen ve stručnosti. Wheatena je nutné stříhat přibližně jednou za dva měsíce. Časové rozmezí ale do určité míry záleží na majiteli, jeho vkusu a aktivitám, které s wheatenem provozuje.

Pro psa, který pravidelně navštěvuje výstavy je nutno zvolit jiný střih, než pro wheatena sportovce, který tráví hodně času na aglitiy nebo při joggingu s pánem v lese. Ten první bude mít poněkud delší chlupy na nohách a bocích, ten druhý bude v slušivém krátkém sestřihu.

Pokud se majiteli líbí neupravený vzhled irského domorodce, tak jistě nechá svého wheatena zarostlého po několik měsíců a bude také spokojen.

K česání patří i koupání, které je nutno provádět samozřejmě v závislosti na počasí a stavu, v jakém pes přijde domů z procházky, ale jinak je vhodné přibližně jednou do měsíce. Do vany nebo sprchového koutu musíte psa také trpělivě naučit. Je možné, že štěněti se prostor nebude líbit. Důležitá je i nějaká protiskluzová podložka.

Na vytrhávání chlupů z uší se názory poněkud různí, ale občas je to také nutné. Příliš zarostlé uši neumožňují psovi samočištění a odstraňování ušního mazu.

Stříhání drápků je čistě individuální, každému psovi rostou s jinou rychlostí a jinak si je obrušují. Většina wheatenů, kteří se pohybují ve městě s růstem drápků problémy nemá. Nejvhodnější jsou nůžky na principu gilotiny. Stříhejte drápky opatrně, jen o malý kousek. Většina wheatenů má černé drápy a není tedy vidět, kde začíná jeho živá část a kde by už došlo k poranění a krvácení. Pokud se vám stane, že svého wheatena při zkracování drápků stříhnete, jen přitlačte kousek gázy nebo vaty na drápek a on brzy přestane krvácet. Jistě se mu ale budete muset omluvit nějakou větší chutnou odměnou.

Každému psovi se po spánku tvoří větší či menší ospalky, tyto je nutno také pravidelně odstraňovat, většinou stačí na sucho, případně navhlčeným tampónkem v borové vodě.

K péči o psa patří samozřejmě kvalitní krmení, ale to je uvedeno v jiném článku. Stejně je to se zdravotní péčí, péčí o fyzické vyžití wheatena a jeho volný čas.

 
© Wheaten Times 2006