Kupujeme wheatena


Koupě psa není vůbec jednoduché rozhodování, má svá úskalí, ale je zakončeno přátelstvím, jak se říká, nejlepšího přítele člověka.

Před koupí psa musíme všichni zvážit, jaké máme prostory. Wheaten je plemeno vysoce sociální, aby byl bezproblémovým rodinným psem je nutné, aby žil v těsné blízkosti rodiny, tedy v bytě nebo domě. Potřebuje tam místo na svůj pelíšek, kde ho nikdo nebude rušit při odpočinku a místo, kde bude dostávat pravidelně krmení a bude mít vodu. Na prostor jako takový tedy není wheaten příliš náročný.

Poněkud náročnější je na čas svého majitele a na jeho řekněme temperament, protože jej sám má dost. Wheaten je teriér tělem i duší, je živý a energický, potřebuje fyzické vybití na dlouhých procházkách. Duševní vyžití je také nezbytné, chytrost a odvahu wheatena je třeba uspokojit nějakým cvičením spojeným s přemýšlením. Ideální je například sportovní kynologie či agility.

Pokud vám vše výše napsané vyhovuje, pak je potřeba najít toho správného chovatele právě pro Vás. Kontakty na všechny chovatele wheatenů v České republice najdete právě na těchto stránkách. Prostudujte si pečlivě informace, které chovatel poskytuje. Kolik má doma psů, jak dlouho wheateny chová, kolik má volného času, aby se jim mohl věnovat, jestli navštěvuje psí výstavy nebo se psy i sportuje, jak často mají jeho feny štěňata.

Až si uděláte takovýto předvýběr, potom vybraným chovatelům zavolejte, i po telefonu poznáte dobře odborníka přes plemeno a milovníka psů. Většina chovatelů také umožní nezávaznou návštěvu, která jistě přispěje k Vašemu rozhodnutí od konkrétního chovatele štěně koupit a nebo komu se naopak vyhnout. Je nutné si uvědomit, že Vy jste sice rozhodnutí pořídit si wheatena zvážili důkladně a štěně proto potřebujete ihned, ale na kvalitní štěňata od renomovaného chovatele většinou bývá delší pořadník a majitelé musejí čekat. Někdy je to několik měsíců, někdy přes rok.

Věřte ale, že se to vyplatí více než si koupit wheatena od někoho, kdo se vám jako člověk moc nezdá. S chovatelem budete chtít být jistě v kontaktu a on by vám měl kdykoli pomoci s jakýmkoli Vaším problémem.

Otázku jestli psa nebo fenu je také nutno rozhodnout déle dopředu. Pro psí slečnu mluví většinou větší příchylnost k lidem v rodině, snazší ovladatelnost a nižší výška a hmotnost. Proti naopak pravidelné hárání, které bude lákat všechny psy v okolí. Péče o případné její potomstvo je sice nádherná, ale najít pro všechny štěňata vhodné majitele není zas tak jednoduché. Pro psího kavalíra naopak mluví jeho silnější charakter, mužský nadhled na svět a většinou i důraznější obrana lidí ze smečky. Proti naopak poněkud tvrdší povaha na výchovu a venčení stylem značkování může být také někomu nepříjemné.

Před vlastní cestou pro Vaše vysněné štěně je nutno připravit domácnost na jeho příchod. Štěně je zvědavé a zatím nebude nějaký čas vědět co a jak. Proto odstraňte nebezpečné věci, které může štěně rozkousat (elektrické šňůry, kabely od počítače a podobně), botník také bývá pro štěně velmi zajímavý a obecně věci do půl metru výšky by se měly přesunout jinam, aby je štěně neshodilo.

Vyberte vhodné místo na pelíšek, kde bude mít štěně svoje výsadní místo a nikdo mu nebude narušovat jeho spánek. Také misky je vhodné umístit na dlaždičky nebo linoleum. Wheaten a jeho vousy nacákají spoustu vody při pití a také při krmení nezůstane vše vždy v misce nebo neskončí rovnou v žaludku psa. Je také nutné připravit psovi jeho vlastní ručníky po koupání, hřeben na česání, samozřejmostí je obojek a vodítko. Některé z těchto základních nezbytností vám může váš seriózní chovatel dát jako výbavičku se štěnětem.

Také pro začátek připravte štěněti nějaké místo, kde vám nebudou vadit jeho hygienické nehody, které se budou jistě zpočátku stávat. Vhodné je rozmístit zde noviny a štěně většinou brzy pochopí, že je to místo, kde se nehody omlouvají.

Vhodné je se vybavit nějakou literaturou o základní péči o psa a o jeho výchově. Většina knih je lehce pochopitelných a doplňují je trefné fotky. Vše si nastudujte, domluvte si s chovatelem datum a hodinu odběru Vašeho nového člena rodina a vzhůru na cestu pro štěně a tím pádem i do wheateního světa.

 
© Wheaten Times 2006