Zdravotní péče


Wheaten patří mezi velmi otužilá a zdravá psí plemena. Běžná zdravotní péče není nijak náročná ani na čas, který by majitel se svým psem trávil po veterinárních ambulancích ani na nervovou soustavu psa, která by jistě trpěla častými návštěvami u lékaře. Tento článek pojednává pouze o preventivních opatřeních pro dobré zdraví a dlouhý život vašeho wheatena.

Chovatel jistě předal svoje štěňata wheatena novým majitelům odčervená. Odčervení znamená to, že štěně dostalo přípravek proti vnitřním parazitům, zejména proti škrkavkám, kterými se mohou štěňata nakazit od matky.

Odčervení malých štěňat se provádí speciálními přípravky několikrát od narození po odchod k novým majitelům a většinou se odčervují společně s matkou. Během růstu psa a také v jeho dospělosti je nutno odčervení provádět pravidelně.

Pes se může nakazit při procházkách vajíčky škrkavek nebo jinými vnitřními parazity, například tasemnicí. Po poradě s vaším veterinářem aplikujte psovi tablety nebo pastu přímo do tlamy. Odčervení se zaznamenává do očkovacího průkazu nebo pasu wheatena.

Také většina štěňat wheatena je při předání novým majitelům očkovaná. Očkování se provádí proti chorobám, které jsou přenášeny infekčními původci a mohou způsobit smrt psa nebo jeho dlouhodobou léčbu s možnými trvalými následky.

Očkování proti vzteklině vyžaduje i právní systém nejen v České republice. Pro vstup na psí výstavy a jiné psí akce je také vyžadováno očkování proti některým infekčním chorobám.

Chovatelé volí různé vakcíny po poradě se svými dvorními veterinárními lékaři. Obecně vzato se štěňata už u chovatele očkují proti parvoviróze a psince (někdy již také hepatitidě). Potom se ještě přidává leptospiróza a nakonec vzteklina. Vzteklinou musí být naočkován každý pes v ČR do věku šesti měsíců.

Celkový výčet infekčních onemocnění, proti kterým lze očkovat je ale vyšší. Riziko, že se zrovna váš wheaten některou z těchto chorob nakazí ale záleží na mnoha dalších okolnostech, jako je například geografická poloha, kde pes žije. Pokud je nutno, lze již velmi malá štěňata očkovat proti koronaviróze.

U rostoucích psů se může někdy vyplatit naočkovat je proti tetanu. Dospělé psy je také možno očkovat proti Lymeské borelióze, kterou přenášejí klíšťata, nebo proti infekčnímu kašli.

Pro některá z těchto dalších očkování se rozhodněte po poradě se svým veterinárním lékařem. Správný veterinář vás jistě nebude nutit do zbytečného očkování. Jen je třeba mít na paměti, že očkování proti každé nové chorobě je nutno zopakovat v rozmezí dvou až čtyř týdnů od prvního očkování, aby vytvořená imunita byla dostatečná. Jedinou výjimkou je vzteklina, která tuto revakcinaci nevyžaduje.

Kompletní vakcíny se opakují jednou do roka, očkování nesmí propadnout. Hladina účinných protilátek potom velmi rychle klesá a pes není dostatečně chráněn. Každé očkování se s originální nálepkou od použité vakcíny zaznamenává do očkovacího průkazu wheatena nebo jeho pasu.

Některým wheatenům se také ve zvýšené míře může tvořit zubní kámen. Je vidět jako žlutavý povlak na zubech, který začíná u dásní. Je vhodné ho odstraňovat po dohodě s veterinářem, tak často, jak to vyžaduje individuální přístup ke každému wheatenovi. Nadměrný zubní kámen odhaluje zubní krčky a může být pro psa velmi bolestivý. Velká vrstva zubního kamene se odstraňuje po mírném uspání psa ultrazvukem, drobné nánosy odstraní veterinář vhodným nástrojem.

Ke zdravotní péči patří u některých wheatenů i pravidelné vymačkávání análních váčků. Tak zvané anální váčky jsou umístěny pod ocasem psa, jsou dva a tvoří se v nich pro nás lidi velmi nepříjemně zapáchající tekutina. Pro psy je to ovšem nezbytná součást jejich osobního podpisu, který zanechávají jako identifikaci po každém vyprázdnění.

Někdy se může stát, že se obsah žlázek nevyprázdňuje sám a je nutno mu manuálně pomoci. Není to nic těžkého, poradí vám s tím a prakticky předvede veterinář vašeho wheatena. Pokud by v případě problémů nebyly váčky pravidelně vyprazdňovány, může dojít k zánětu celé oblasti pod ocasem.

Ještě jednou je nutno zdůraznit, že toto je jen stručné seznámení s běžnou zdravotní péčí o vašeho wheatena, která jistě zůstane jen u té preventivní.

 
© Wheaten Times 2006