Zdraví wheatena


Wheaten je staré irské plemeno, které muselo od počátku své existence prokázat samostatnost, určitou tvrdost a odolnost vůči vlivům vnějšího prostředí, počasí i nemocím. Proto lze považovat wheatena za zdravé psí plemeno, pro kterého je typický velký počet štěňat ve vrhu a dlouhověkost.

Přesto se u wheatena, podobně jako bohužel u většiny plemen, během poslední doby intenzivního šlechtění objevily některé vrozené a dědičné zdravotní problémy. Pro začátek je nutné si vysvětlit základní pojmy vrozený a dědičný.

Pokud je choroba vrozená znamená to, že se štěně s tímto problémem již narodilo. Ani jeden z jeho rodičů jím nemusí nutně trpět a neexistuje, nebo zatím není nijak potvrzeno, předávání této choroby genetickým kódem od rodičů. Pokud by takto nemocný pes dále působil v chovu, je téměř jisté, že jeho potomci by tím stejným problémem netrpěli.

Pokud je ale onemocnění dědičné, znamená to, že se štěně s nemocí již narodí a získalo ji od jednoho nebo obou svých rodičů, předáním jejich genetické informace. Pokud by se takto nemocné štěně použilo v chovu, dále by přeneslo onemocnění, nebo jeho dědičný základ na svoje potomstvo.

Během posledních let chovu wheatena nejen v Čechách se hodně mluví o chorobách očí a dysplazii kyčelního kloubu. Oba zdravotní problémy se vyskytují v poměrně malé míře. Trpí jimi naštěstí jen zanedbatelná část wheatení populace u nás. Je třeba se jimi ale zabývat včas, přestože jejich dědičnost není zatím zcela jasná a už vůbec nejsme schopni vystopovat jejich původ.

Pouze včasným, citlivým a férovým přístupem všech chovatelů a majitelů je možné poodhalit nepříjemná tajemství, která jsou s těmito problémy spjata. Hlavní a nejdůležitější je zdraví našich wheatenů a všech jejich potomků.

 
© Wheaten Times 2006