Volný čas s wheatenem


Wheaten je velmi společenské plemeno, je velice rád aktivní součástí své lidské i psí smečky. V tomto článku najde majitel malý návod a tipy na to, jak se svému wheatenovi věnovat doma, na běžných procházkách i co se dá s wheatenem dále podnikat.

Wheaten se bude doma vždy motat kolem členů své rodiny, ať už mají jakýkoli věk. Doma si krásně prohlubuje majitel wheatena vyrovnaný vztah se svým psem během péče o srst a samozřejmě také během her. Doma si bude wheaten vždy rád hrát se svými lidmi, ale i sám. Jako vhodné hračky nejen pro štěňata jsou uzlíky z látek, speciální měkké plastové hračky pro psy a také plyšové hračky. Vždy vybírejte pro svého wheatena hračky určené psům, které jsou ze zdravotně nezávadného materiálu a u kterých se počítá s jejich okusováním. Hračky určené psům bývají také odolnější a psi tudíž nezničí hračku tak brzy. Některé hračky jsou také prodávané jako nerozkousatelné. Velká většina wheatenů je temperamentní, ráda aportuje a tak samozřejmě miluje balónky.

Přinášení různých předmětů jako jsou balónky, dřevěné činky nebo jen nalezené klacíky při běžné procházce je výbornou metodou, jak wheatena zaměstnat. Dobře se proběhne a rád se zapojí do hry se svým pánem.

Jistě se vyplatí i hra se psem na schovávanou. Lze ji jen doporučit pro všem majitelům wheatena. O co jde a co tím získáme? V bezpečném prostředí, kde není provoz a kde máme přehled o okolí a případných ostatních psech, se wheatenovi schováme ve chvíli, kdy se něčemu pro něj důležitému věnuje a nedbá na naše volání. Stačí skočit do křoví nebo se postavit za strom. Vykukujeme, co dělá náš pes a už ho nevoláme. Jakmile se přestane věnovat tomu, co ho zajímalo, ať už to bylo čenichání nebo kontakt s jinými lidmi, začne se po nás shánět. Je výborné, pokud si najde naši stopu a tím také nás, velmi výrazně ho pochválíme a normálně pokračujeme v procházce. Pokud vyrazí úplně jiným směrem, tak ho z úkrytu zavoláme, aby v panice, že jsme zmizeli neutekl mimo náš dozor. Wheaten má občas tendence být tvrdohlavý a příliš samostatný, touto hrou se tak nenásilně naučí neztratit nás z dohledu.

Kontakty s jinými psy jsou nesmírně důležité již od malého štěněte, které si takto vštípí základy psí komunikace. Domlouvejte si tedy společné vycházky s jinými majiteli psů a nechejte svého wheatena si dostatečně užít společnosti psů různých velikostí a ras.

Jako pravidelnou součást procházek můžete zapojit také kolo, v zimě pak běžky. Wheaten je velmi temperamentní, je proto třeba ho také fyzicky unavit. Pravidelným tréninkem si pes i jeho pán utužuje dobré zdraví. Zpočátku je nutné wheatena naučit na jaké straně a v jaké vzdálenosti od majitele se musí kvůli bezpečnosti pohybovat. Postupně můžete komplikovat terén a zvyšovat vzdálenosti, vždy je ale nutno myslet na to, že wheaten sice běhá rád jako o život, ale musí se mu přizpůsobit tempo. Ideální je, aby pes klusal, tím je jeho zátěž optimální.

V létě většina wheatenů ráda plave. Zvykat štěně na vodu je nutné pomalu a hned od začátku, nikdy ho do vody neházejte. Mohl by se pak vody zbytečně bát. Vhodný je pozvolný vstup do řeky nebo rybníka, který nepůsobí wheatenovi potíže. Hodně wheatenů jde ochotně z vody vylovit klacík, který tam jeho pán hodí. Někteří wheateni také moc rádi plavou se svými pány.

Doma se wheaten velmi rád mazlí, drbání kdekoli na těle mu působí velkou radost, rozvalí se s pánečkem na zemi nebo na gauči a užívá si jeho pozornosti. Aktivní přetahování je také oblíbená hra. Obecně je však při kterékoli hře s wheatenem třeba dbát na to, aby majitel byl vždy vítězem her. Vítěz her je vždy v konečném důsledku také vůdcem smečky a je nezbytně nutné, aby to nebyl pes, ale jeho pán.

Plánování dovolených je také třeba přizpůsobit wheatenovi, rád pojede se svojí smečkou kamkoli. Letní tůry v horách miluje, cyklistické výlety si užije, rád se bude ráchat v rybníce nebo i v moři. Většinou však wheaten nemiluje velká vedra a proto musí vždy mít možnost ochladit se. Vždy je také nutno mít na paměti bezpečí psa během cesty, prostředí, ve kterém bude a počasí.

Cestování autem je třeba naplánovat tak, aby se pes pravidelně mohl protáhnout, vyvenčit a napít. Ideální je bezpečná přeprava v dostatečně velké přepravce nebo v odděleném kufru auta.

 
© Wheaten Times 2006