O plemeni


Wheaten, neboli irský soft coated wheaten teriér je starobylé teriérské plemeno. V jeho názvu jsou obsaženy všechny podstatné informace o něm. Zemí jeho původu je Irsko. Srst wheatena je jemné struktury a pšeničně zbarvená. Jako teriér byl wheaten využíván pro svůj temperament a povahu také při lovu.

Wheaten byl v Irsku znám již před asi 200 lety, kdy se tento pšeničně zbarvený teriér vyskytoval na farmách, kde v každodenním životě pomáhal omezovat počet obtížných hlodavců v okolí budov a byl i neocenitelným pomocníkem při lovu jezevců a vyder. Vždy žil v těsné blízkosti svých majitelů, ale přesto byl velmi samostatný a odolný. O část svého živobytí se totiž musel postarat sám. Wheaten byl v Irsku znám již před asi 200 lety, kdy se tento pšeničně zbarvený teriér vyskytoval na farmách, kde v každodenním životě pomáhal omezovat počet obtížných hlodavců v okolí budov a byl i neocenitelným pomocníkem při lovu jezevců a vyder.

Vždy žil v těsné blízkosti svých majitelů, ale přesto byl velmi samostatný a odolný. O část svého živobytí se totiž musel postarat sám.

Nyní se setkáme s tímto plemenem ve všech zemích Evropy a většině zemí světa. Získal si svoje majitele především mezi aktivními lidmi, kteří mají rádi vedle sebe temperamentního psa, který je vždy se svým pánem, který má smysl pro humor a je „tak akorát“ velký. S hmotností maximálně lehce přes 20 kilogramů a velikostí okolo 47 cm v kohoutku je wheaten poměrně slušně fyzicky zvádnutelný i subtilní dámou nebo mládeží v pubertě. Péče o středního psa není tak finančně náročná a navíc wheaten nezabere v bytě nebo domě příliš prostoru.

Obrovskou devizou je jeho pšeničná srst, která není jen nádherná na pohled, ale hlavně nemá podsadu. Tedy i velmi pořádkumilovní majitelé se nemusejí zabývat problémem psích chlupů všude kolem. Péči o srst však musí majitel wheatena nějaký čas věnovat, koupání je čas od času nezbytné, a to nejen podle aktuálního venkovního počasí a česání je pravidelnou činností.

Z historických dob si wheaten navíc udržel svoji odolnost, dlouhověkost a pevné zdraví. Zatím není naštěstí přešlechtěn a kromě pravidelných očkování a kontrol jsou návštěvy u veterináře u téměř každého wheatena minimální.

V České republice se první wheaten objevil v roce 1987, ale ještě dlouho o něm nebylo slyšet. Teprve od roku 1992 se dá datovat počátek chovu wheatena v Čechách. V tom toce byli přivezeni první wheateni ze zahraničí a historicky první vrh na sebe nedal dlouho čekat. Populace wheatenů stále narůstá, plemeno se začíná těšit oblibě, pořádají se různá setkání mezi majiteli a chovateli.

Wheaten se zúčastňuje mnoha druhů sportovních aktivit a akcí a každý rok se odchová několik vrhů štěňat. Doufejme, že budoucnost wheatena bude nejen u nás naplněna úctou a láskou ke starobylému irskému plemeni jeho aktivním vyžitím při sportech přesně dle jeho živého temperamentu, a zejména obdivem k jeho krásnému exteriéru.

 
© Wheaten Times 2006