Sport s wheatenem


Temperament wheatena, jeho samostatnost a soutěživý duch si přímo říká o zapojení do nějaké sportovní činnosti. Vycházky v okolí bydliště jsou příjemné, ale co si navíc i zasportovat? Co takhle věnovat pravidelně alespoň jednou týdně několik hodin, případně i část víkendu, sportování s vaším wheatenem? Jistě vás bude za čas strávený při sportu milovat ještě více.

Pro výchovu mladého wheatena a udržení poslušnosti u dospělého lze návštěvu kynologického cvičiště jen doporučit. Štěně nebo mladý pes a jeho pán se naučí spolu komunikovat pod dohledem odborníků a poslušnost patří také mezi základní vzdělání každého psa. Může být i životně důležité, aby pes přišel na první vyslovený povel. Je nutné, aby byl schopen jít vedle nohy svého pána spořádaně na vodítku, a aby jej nikam netahal. Je smutný pohled na pánečka, který je zapřažen do vodítka svého psa a plápolá ve směru, ve kterém se pes právě rozhodl pohybovat.

Sportovní kynologie ovšem nenabízí jen cviky poslušnosti, ale také pro psy velmi zajímavé a složité činnosti, jako jsou třeba stopy, hlídání předmětů, cviky obrany, záchranářský výcvik a mnoho dalších. Každý pes pak projeví vyšší vlohy pro něco trošku jiného a bude také určité cviky absolvovat s větší chutí. Bude se při nich více bavit. Existuje mnoho typů zkoušek, kterými se už pyšní i nejeden wheaten. Cvičiště je také v neposlední řadě místem kontaktů wheatena s jinými lidmi a jejich psy, což je vždy velkou výhodou.

Agility je naprosto ideálním sportem pro většinu wheatenů. Překonávání různých překážek a probíhání tunely wheaten miluje, vše je pro něj dostatečně akční, rychlé, stále se měnící a hlavně je tam s ním i jeho páneček. Wheaten se musí postupně naučit používat na parkuru svoji obratnost a chytrost stejně tak jako jeho pán. Pod vedením zkušeného instruktora se wheaten naučí překonávat všechny překážky velmi snadno. Začít se dá velice brzy, ale plný trénink může začít až po ukončení růstu psa, kdy se už nebude zatěžovat jeho pohybový aparát ve vývoji. Velikost wheatena je lehkým handicapem pro vrcholové závodění v tomto sportu, vzhledem ke kohoutkové výšce spadá totiž wheaten do kategorie velkých psů, kde má mnoho podstatně rychlejších konkurentů. Wheaten je ale velký bojovník a vše nahrazuje velkým temperamentem a chutí.

Coursing, což jsou vlastně terénní dostihy psů, již objevilo mnoho wheatenů. Wheaten sice není chrt, ale jeho lovecký původ v něm probudil zájem o lov umělé návnady, což je vlastně základním principem coursingu. Psi v páru závodí při honbě návnady. Igelitový střapec je tažen navijákem po trase se spoustou zatáček a terénních nerovností. Psi jej musí dohonit a na konci zakousnout, hodnotí se mimo rychlost také jejich chytrost a úsilí, se kterým se dostanou do cíle.

Při flyballu, což je vlastně štafetový běh přes překážky, se spojuje radost psa ze skákání s aportováním. Po zdolání čtyřech skokových překážek musí wheaten chytit vystřelený míček a přes stejné překážky jej donést do cíle. A to je pro wheatena to pravé. Skákání přes překážky ho vyloženě baví a balónky jsou na hraní a přinášení pánovi moc fajn.

Někteří wheateni si již také vyzkoušeli tanec se psem. Majitel učí psa vždy nenásilnou formou hry různé otočky, poskoky a výskoky. Na tiché povely nebo posunky potom pes cvičí a s pánečkem na určitou hudbu tvoří taneční dvojici. Důležitá je jejich souhra, navazování různých cviků na sebe a ochota wheatena „tančit“ spolu s pánečkem.

Jak vypovídá kompletní název wheatena, je to teriér, v historii byl používán k lovu. I dnes mají někteří wheateni lovecké zkušenosti, což lze jistě zařadit také mezi sportovní možnosti, které připadají v úvahu.

Tipů na sportovní vyžití pro wheatena a jeho pána je velmi mnoho a jistě zde není kompletní souhrn všech možných psích sportovních odvětví. Pokud se rozhodnete s nějakým sportem začít, váš wheaten bude mít jistě mnoho zajímavých podnětů a pestřejší život. Vy také jistě nebudete litovat aktivně stráveného času s vaším whetenem a své energie. Tak tedy sportu zdar a tomu s wheatenem zvlášť!

 
© Wheaten Times 2006